گالری تصاویر
پیوندهای مهم
اخبار > دیدار هیات مجلس شورای اسلامی با اعضای گروه دوستی پارلمانی مونته‌نگرو


  چاپ        ارسال به دوست

دیدار هیات مجلس شورای اسلامی با اعضای گروه دوستی پارلمانی مونته‌نگرو

هیات گروه دوستی پارلمانی مجلس شورای اسلامی ایران و پارلمان مونته‌نگرو روز پنج‌شنبه در پودگوریتسا با جناب آقای گنتسی نیمان‌بگو معاون پارلمان و رئیس گروه دوستی پارلمانی مونته‌نگرو و ایران و نیز سایر اعضای این گروه دیدار و گفتگو نمود.

در این نشست جناب آقای ملاعبداللهی سفیر کشورمان نیز حضور داشت.

آقای نیمان‌بگو ضمن ابراز خرسندی از دیدار با همتایان ایرانی خود به علاقه مردم و دولت مونته‌نگرو نسبت به تمدن و فرهنگ ایران سخن گفت و سپس توضیحاتی در مورد ساختار پارلمان و نحوه شکل‌گیری گروههای دوستی پارلمانی ارائه داد.

وی در ادامه توضیحاتی در مورد وضعیت منطقه بالکان و روابط مونته‌نگرو با کشورهای ایجاد شده پس از فروپاشی یوگسلاوی سابق ارائه داد و تاکید کرد، مونته‌نگرو تنها کشوری است که در این منطقه وارد جنگ نشده و استقلال خود را با برگزاری همه‌پرسی کسب کرده است.

او همچنین به روند همگرایی‌های اروپایی کشورش اشاره کرد و تاکید نمود، مونته‌نگرو در ماه ژوئن به یکی از مهمترین اهداف سیاسی خارجی خود دست یافت و به عنوان بیست و نهمین عضو سازمان ناتو پذیرفته شد.

خانم سلحشوری نیز در این دیدار ابتدا از دعوت و میزبانی بسیار خوب مقامات مونته‌نگرو از هیات ایرانی قدردانی نمود و سپس با اشاره به اشتراکات فرهنگی و تاریخی میان دو کشور، از رئیس و اعضای گروه دوستی پارلمانی مونته نگرو دعوت نمود تا سفری به ایران داشته باشند. وی در ادامه افزود: «وظیفه اصلی گروه‌های دوستی، فراهم ساختن شرایط و فرصت آشنایی بیشتر کشورها با یکدیگر می باشد.»

وی در ادامه به علاقه‌مندی جمهوری اسلامی ایران برای افزایش مراودات فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی با کشورهای دوست از جمله مونته‌نگرو اشاره کرد.

در ادامه این دیدار سوالاتی میان اعضای گروه‌ها در خصوص نحوه قانون‌گذاری، ساختار پارلمان‌ها و نحوه شرکت و حضور گروه های دوستی رد و بدل شد.١٢:٣٩ - چهارشنبه ١٧ آبان ١٣٩٦    /    شماره : ٤٨٤٩٣٧    /    تعداد نمایش : ٢٤٧خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران