گالری تصاویر
پیوندهای مهم
اخبار > دیدار هیات مجلس شورای اسلامی با رئیس پارلمان مونته‌نگرو


  چاپ        ارسال به دوست

دیدار هیات مجلس شورای اسلامی با رئیس پارلمان مونته‌نگرو

هیات گروه دوستی مجلس شورای اسلامی ایران و پارلمان مونته‌نگرو به ریاست سرکار خانم پروانه سلحشوری روز پنج‌شنبه به منظور دیداری رسمی از این کشور و به همراه جناب آقای ملاعبداللهی سفیر آکردیته جمهوری اسلامی ایران در مونته‌نگرو وارد پودگوریتسا شد.

این هیات پس از ورود با جناب آقای ایوان برایوویچ رئیس پارلمان مونته‌نگرو دیدار و گفتگو کرد.

آقای برایوویچ ضمن خوشامدگویی به هیات ایرانی ابراز امیدواری کرد که این سفر مقدمات افزایش همکاری‌ها در زمینه‌های مختلف از جمله همکاری‌های پارلمانی را فراهم کند. وی تاکید کرد، سفر هیات مجلس شورای اسلامی ایران را می‌توان آغازی برای توسعه روابط پارلمانی دو کشور دانست. 

او با اشاره به قدمت تاریخی دو کشور ایران و مونته نگرو گفت: «پیشینه تاریخی دو کشور نشان از تمدن کهن و میراث باستانی فراوان می‌باشد که این امر می‌تواند بستر مناسبی برای همکاری ها باشد.

رئیس پارلمان مونته‌نگرو در ادامه به تاثیرگذار بودن مونته‌نگرو بر منطقه بالکان اشاره کرد و گفت،  ارتباطات و سیاست خارجی کشورش در شرایط کنونی در سطح مطلوب و خوبی قرار دارد و با کشورهای منطقه بالکان و بسیاری دیگر از کشورها روابط دوستانه و خوبی دارد. وی در ادامه افزود: «ایران کشور بزرگی است و بر همین اساس می توانیم مناسبات سیاسی، اقتصادی و پارلمانی فیمابین را به نفع هر دو کشور افزایش دهیم.»

خانم سلحشوری در ابتدا از دعوت گروه دوستی پارلمانی مونته نگرو از هیات ایرانی قدردانی نمود و از اینکه این فرصت فراهم شده تا از نزدیک با مقامات پارلمان مونته نگرو دیدار و گفتگو کند، ابراز خرسندی نمود.

وی در این دیدار با اشاره به عزم جمهوری اسلامی ایران برای افزایش مناسبات با کشورهای منطقه بالکان بر ضرورت ارتقای سطح همکاری‌های سیاسی، اقتصادی و گردشگری میان دو کشور تاکید کرد و اظهار داشت، سفر گروه دوستی پارلمانی ایران و مونته نگرو به پودگوریتسا برای اولین بار در تاریخ روابط سیاسی دو کشور انجام می‌شود و از این حیث برای هر دو کشور از اهمیت خاصی برخوردار است.

او همچنین افزود: «سیاست جمهوری اسلامی ایران در مقطع کنونی توسعه روابط دوستانه در سطح دولتی و پارلمانی با تمام کشورهاست.»

خانم سلحشوری سپس در خصوص افزایش همکاری‌های گردشگری تصریح کرد: «یکی از مقدمات افزایش همکاری‌های گردشگری، لغو روادید برای اتباع دو کشور می‌باشد که امیدوار هستیم در نشست‌های کارشناسی این مسئله با جدیت دنبال شود. دومین اقدام مهمی که باید به آن توجه شود، راه اندازی پرواز مستقیم میان ایران و مونته نگرو می‌باشد که در این صورت گردشگران دو کشور راحت‌تر خواهند توانست سفرهای خود را انجام دهند.»

وی بخش خصوصی و اتاق‌های بازرگانی دو کشور را در زمینه همکاری‌های تجاری و اقتصادی بسیار مهم و تاثیر گذار خواند.


١١:٣٤ - چهارشنبه ١٧ آبان ١٣٩٦    /    شماره : ٤٨٤٩٢٥    /    تعداد نمایش : ٢٦٨خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران