گالری تصاویر
پیوندهای مهم
اخبار > گشایش نمایشگاه هشتادمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک تهران و بلگراد


  چاپ        ارسال به دوست

گشایش نمایشگاه هشتادمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک تهران و بلگراد

مراسم بزرگداشت هشتادمین سالگرد تاسیس روابط دیپلماتیک بین تهران و بلگراد صبح روز جمعه سوم آذرماه 1396 با حضور سفرا و دیپلماتهای مقیم بلگراد، مقامات سیاسی از جمله نماینده رئیس جمهور، مقامات و مسئولین وزارت خارجه صربستان، مقامات پارلمانی این کشور از جمله رئیس و اعضای گروه دوستی پارلمانی صربستان و ایران، شخصیت های علمی، فرهنگی، دانشگاهی و نمایندگان رسانه‌های گروهی صربستان در محل مرکز آرشیو اسناد ملی یوگسلاوی برگزار گردید.

در این مراسم آقای میلان ترزیچ رئیس مرکز آرشیو ملی یوگسلاوی، جناب آقای حسین ملاعبداللهی سفیر کشورمان در صربستان و خانم تامارا راستاواتس سیاماشویلی کفیل معاون وزیر امور خارجه صربستان در امور دوجانبه سخنرانی نمودند. سپس از کتاب گزیده اسناد هشتاد سال تاریخ روابط دیپلماتیک دو کشور که با همکاری مرکز آرشیو ملی یوگسلاوی، سفارت جمهوری اسلامی ایران در صربستان و مرکز اسناد وزارت خارجه کشورمان تهیه و تدوین گردیده است رونمائی شد و نمایشگاه اسناد تاریخی دو کشور از سوی سفیر کشورمان و رئیس مرکز آرشیو ملی یوگسلاوی افتتاح گردید. این نمایشگاه تا تاریخ هفتم دسامبر 2017 برای بازدید‌کنندگان دائر خواهد بود.

در مراسم افتتاحیه آقای میلان ترزیچ رئیس مرکز آرشیو ملی یوگسلاوی ضمن خوش آمدگوئی به شرکت کنندگان اظهار داشت: بسیار خرسندم اعلام نمایم آرشیو یوگسلاوی در همکاری با سفارت جمهوری اسلامی ایران اقدام به بررسی اسناد تاریخی روابط دو کشور نمود و امروز حاصل این کار مشترک امروز در قالب تدوین و انتشار یک کتاب که در‌بر‌دارنده اسناد برگزیده بیش از هشتاد سال تاریخ روابط دو کشور است و نمایشگاه اسناد تاریخ روابط دو کشور در مقابل شماست.

براساس اسناد موجود دو کشور از سال 1882 میلادی با یکدیگر روابط و مراودات داشته‌اند. مجموعه اسناد، تصاویر و موافقت‌نامه‌هایی که در این کتاب و در نمایشگاه مشاهده می‌نمائید گواه روشنی بر وجود پیوندهای تاریخی و مداوم دو ملت است. خوشبختانه نسل ما موفق شد با بزرگداشت این تاریخچه مهم شرایط را برای آشنائی بهتر نسل‌های آتی با روند روابط دو کشور از گذشته تا امروز را فراهم کند. ایران در سال 1919 در کمتر از یک سال پس از تشکیل کشور پادشاهی یوگسلاوی، کشور ما را به رسمیت شناخت. روابط دو کشور بعد از جنگ جهانی دوم با سرعت بیشتری ادامه یافت. طی سالهای بعد از جنگ جهانی دوم تاکنون هیات‌هائی از سران و مقامات عالیرتبه دو کشور از پایتخت‌های یکدیگر دیدار نمودند و همکاری‌های بین دو کشور به صورت فعال ادامه داشته است.

در ادامه آقای ملاعبداللهی ضمن خیرمقدم‌گویی به میهمانان اظهار داشت، کتاب اسناد تاریخی به نمایش گذاشته شده به سه زبان فارسی، صربی و انگلیسی تهیه شده تا برای همه علاقمندان به تاریخ روابط دو کشور قابل استفاده باشد. بر اساس اسناد موجود، تاریخ روابط دو کشور مسیری رو به رشد و دوستانه‌ای را طی کرده است و اگر چه در فاصله جنگ‌های جهانی اول و دوم به دلیل شرایط سیاسی بوجود آمده در جهان، مناسبات دو کشور چندان فعال نبوده است، اما همکاری‌های فیمابین همچنان ادامه داشته و در سالهای بعد از جنگ دوم جهانی روابط و همکاری‌های دو کشور سیری صعودی گرفته و در همه زمینه‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، علمی و آموزشی فعال بوده است به گونه‌ای که در مقطعی از تاریخ (در دهه هشتاد میلادی) حجم مبادلات تجاری بین دو کشور به حدود یک میلیارد دلار رسید.

وی روابط دو کشور بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران را دوستانه و فعال توصیف کرد و با اشاره به سفرهای مقامات عالی رتبه دو کشور به پایتخت‌های یکدیگر از جمله سفر رسمی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در زمان مسئولیت ریاست جمهوری اسلامی ایران و سفر روسای جمهور این کشور به تهران را نمونه روشنی از همکاری های دوستانه و فعال بین دو کشور بر شمرد.

سفیر کشورمان گفت: دو کشور برای تسهیل و افزایش مراودات گردشگری و مبادلات تجاری، علمی و فرهنگی، اخیرا تصمیم به لغو روادید برای اتباع یکدیگر گرفته‌اند و اکنون مردم دو کشور بدون هیچ مانعی برای توسعه همکاری‌ها در همه زمینه‌های مورد علاقه می‌توانند با یکدیگر به راحتی ارتباط برقرار کنند.

خانم تامارا راستاواتس سیاماشویلی کفیل معاون وزیر امور خارجه و فرستاده ویژه وزیر امور خارجه صربستان هم گفت: در سالهای اخیر ارتباطات و تماس‌های دو ملت با سرعت بسیار زیادی ادامه دارد و این ارتباطات و مناسبات در همه سطوح سیاسی، فرهنگی و اقتصادی و تجاری در حال توسعه است. وی افزود: با کمال افتخار می‌توانم بگویم که از آغاز اجرای طرح «جهان در صربستان» دانشجویان ایرانی همیشه بخش لاینفکی از این طرح بودند.­٠٠:٥٥ - يکشنبه ٥ آذر ١٣٩٦    /    شماره : ٤٨٨٠٠٣    /    تعداد نمایش : ٣٦٩خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران