Fmenu Not Found
گالری تصاویر
پیوندهای مهم
اخبار > ایران قطب جذب سرمایه‌گذاران خارجی


  چاپ        ارسال به دوست

ایران قطب جذب سرمایه‌گذاران خارجی

روزنامه اینترنتی «خانه اخبار خوب (Kuća dobrih vesti)» به زبان صربی، گزارشی در مورد جذابیت هر چه بیشتر ایران برای سرمایه‌گذاران خارجی تهیه کرده است که متن آن به شرح ذیل می‌باشد:

پس از اینکه ایران 18 ماه پیش با شش قدرت بزرگ بین‌المللی در مورد برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی به توافق رسید، از کشوری منزوی در عرصه بین‌المللی به یک قطب جذب‌کننده تجارت جهانی تبدیل گردید.

حسین ملاعبداللهی سفیر ایران در صربستان در جمع خبرنگاران در بلگراد گفت: «تعداد زیادی از هیات‌های خارجی در عالی‌ترین سطوح و نیز نمایندگان شرکت‌های بزرگ به کشور ما می‌آیند.»

 تهران در سال 2016، پس از سالها تحریم‌ که از  سوی غرب وضع شده بود، احیای ارتباطات اقتصادی و تجاری خود را آغاز کرد. توجه کشور در وهله اول به قدرت‌های بزرگ از جمله اتحادیه اروپا، روسیه و جمهوری خلق چین معطوف است. ایران سال گذشته موفق شد تا مبادلات تجاری خود با فرانسه، ایتالیا، بریتانیا، ژاپن، ترکیه و کشورهای دیگر را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. سفیر ایران در بلگراد در آستانه روز ملی این کشور یعنی 11 فوریه و سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی گفت: «رقابت زیادی بین کشورها و شرکت‌های جهانی برای ورود به بازار ایران ایجاد شده است.»

برای سرمایه‌گذاران خارجی امکانات زیادی در ایران فراهم آورده شده است. این کشور با جمعیت 82 میلیون نفری خود که اکثر آنها را قشر جوان و شهرنشین (تقریبا دو سوم این جمعیت در شهرها زندگی کرده و 60 درصد آنها را افراد با سن کمتر از 30 سال تشکیل می‌دهند)، دومین اقتصاد بزرگ خاورمیانه است. اگر چه نفت و گاز بزرگترین بخش اقتصادی ایران را تشکیل می‌دهد، این کشور طی دهه‌های گذشته به توانایی‌های خود متکی بوده و در اقتصاد خود تنوع قابل توجهی ایجاد کرده است.

بر اساس ارزیابی صندوق بین‌المللی پول، در سال 2016 تولید ناخالص ملی ایران، بر اساس معیار قدرت خرید (PPP) بالغ بر 1450 میلیارد دلار بوده و در مقام هجدهم در جهان قرار دارد و درآمد سرانه ایران بر اساس همین معیار در این سال بالغ بر 18135 دلار بوده است. تولید ناخالص ملی اسمی ایران (بدون احتساب تورم) در سال 2016 حدود 3/412 میلیارد دلار بوده است و بدین صورت در مقام بیست و هفتم در جهان قرار دارد. در عین حال بر اساس این معیار، درآمد سرانه ایران معادل 5124 دلار بوده است.

بر اساس توافق منعقد شده با آمریکا، چین، روسیه، بریتانیا، فرانسه و آلمان، نزدیک به 115 میلیارد دلار سرمایه مسدود شده ایران در بانک‌های جهان به دلیل تحریم‌ها، آزاد گردید. بر اساس برخی اطلاعات موجود، ایران تاکنون توانسته است بیش از 10 میلیارد دلار از این مبلغ را دریافت کند. محموله‌های بزرگ پول نقد و طلا از صندوق‌های آزاد شده نفتی نوعی آسایش مالی برای کشور محسوب می‌گردد.

سفیر ایران گفت: «عملا مشکلات بزرگی که ایران به دلیل تحریم‌ها در زمینه حمل و نقل دریایی، انتقال نفت، محدودیت‌های فعالیت‌های بانکی با جهان، مشکلات فعالیت‌های تجاری و نیز مشکلات بیمه محموله‌های نفتی و غیرنفتی با آن روبرو بود، از میان برداشته شد.»

شرکت بریتیش ایرویز پروازهای منظم خود به تهران را از سر گرفت. با شرکت ایتالیایی فرووی دلو استاتو قراردادی به ارزش 5 میلیارد دلار به منظور توسعه شبکه ریلی کشور منعقد شده است. در ماه نوامبر 2016 موافقت‌نامه‌ای به ارزش 8/4 میلیارد دلار بین شرکت ملی نفت ایران و گروه نفتی توتال به منظور توسعه حوزه عظیم پارس جنوبی به امضا رسید. این بزرگترین قرارداد منعقد شده در زمینه انرژی بین ایران و یک شرکت غربی از زمان کسب توافق هسته‌ای است.

هیات‌های فرانسوی، آلمانی و چین طی یک سال گذشته بطور دائم در ایران حضور داشتند، اما در شرایطی که توافق اولیه با گروه شل در اواخر سال 2016 به نتیجه نرسید، بنظر می‌رسد که روس‌ها با طرح سرمایه‌گذاری استراتژیک پنج ساله خود در ایران که در ژوئیه 2016 به امضا رسید، گوی سبقت را از دیگران ربوده‌اند. این طرح شامل قرارداد پژوهش‌‌های نفتی دریایی به ارزش یک میلیارد دلار و سرمایه‌گذاری در نیروگاه‌های جدید به ارزش یک میلیارد دلار می‌باشد. به نظر می‌رسد که روسیه نامزد اصلی پشتیبانی از توسعه ظرفیت‌های هسته‌ای غیرنظامی ایران باشد و بنا به گزارش فاینانشال تایمز، شرکت‌های روسی اجرای بخش اعظم پنجاه پروژه نفتی و گازی ایران را در اختیار خواهند گرفت.

 

اهمیت سرمایه‌‌گذاری خارجی در ایران

در حال حاضر، سرمایه‌گذاری‌های خارجی نقشی کلیدی در توسعه اقتصاد ایران ایفا می‌کنند. ارزش سرمایه‌گذاری‌های خارجی هنوز به حد 30 تا 50 میلیارد دلار در سال نرسیده است، اما دولت ایران در ژانویه امسال اعلام داشت که از زمان اجرای برجام میزان سرمایه‌گذاری‌های خارجی 42 درصد افزایش یافته است.

حسن روحانی رئیس جمهور ایران روی سرمایه‌گذاری‌های خارجی به عنوان عامل پشتیبانی از بودجه کشور در سال آینده که از روز اول بهار (21 مارس) آغاز می‌شود، حساب می‌کند. بر اساس این بودجه، میزان هزینه‌های عمومی نسبت به سال گذشته 11 درصد و میزان سرمایه‌گذاری‌ها به میزان 12 درصد افزایش خواهد یافت. در این بودجه نرخ رشد کشور در سال آینده 7/7 درصد پیش‌بینی شده است.

در سال 2016 در چهارچوب 113 پروژه در ایران مبلغ 12 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری شده است. ایران در زمینه سرمایه‌گذاری با بسیاری از کشورها و از جمله چین، فرانسه، امارات متحده عربی، ونزوئلا، بریتانیا و روسیه همکاری‌دارد. در ماه دسامبر گذشته پارلمان روسیه قانون موافقت‌نامه تشویق و حمایت از سرمایه‌گذاری‌های دوجانبه با ایران را به تصویب رساند.

شرکت‌های آلمانی و اسپانیایی در بازار سرمایه‌گذاری ایران فعال‌تر از سایر کشورها بودند. از دسامبر 2015 و طی مدت یک سال شرکت‌های اسپانیایی مبلغ 2/3 میلیارد دلار در چندین پروژه جدید سرمایه‌گذاری کردند. در همین مدت شرکت‌های آلمانی 9/2 میلیارد دلار در 17 پروژه ایران سرمایه‌گذاری کردند. با این حال، برای نیازهای ایران که طی دو دهه گذشته تحت تحریم‌ها قرار داشته، این رقم‌ها کافی نیست. به نظر کارشناسان چندین دلیل برای این وضعیت وجود دارد.

تحریم‌های آمریکا همچنان به قوت خود باقی بوده و به جز برخی موارد استثایی از قبیل فروش هواپیماهای مسافربری، همه‌جانبه هستند. نه تنها بانک‌های آمریکایی حق فعالیت‌های بانکی با ایران را ندارند، بلکه هیچ معامله بانکی مرتبط با ایران نمی‌‌تواند از طریق سیستم بانکی این کشور صورت گیرد. موسسات مالی اروپایی و آسیایی پس از جریمه‌های سنگین چند میلیارد دلاری وضع شده از سوی وزارت دارایی آمریکا بر علیه شرکتHSBC  هنگ‌کنگ و شرکت فرانسوی BNP Paribas به دلیل نقض تحریم‌های 2010، نسبت به بازگشت به بازار ایران بسیار محتاط هستند.

از سوی دیگر، این نظر وجود دارد که دولت در اقتصاد و قوانین اقتصادی ایران نقش اصلی را داشته و بوروکراسی پروسه‌های اداری را کند می‌کند. قوانین ایران بطور کامل با خواسته‌ها و منافع شرکت‌های خارجی مطابقت ندارد. همچنین، همه شرکت‌های خارجی نیز معتقد نیستند که سرمایه‌گذاری در اقتصاد ایران مزیت خاصی داشته باشد، با توجه به اینکه به دلیل کلیشه‌های موجود از دوران تحریم‌ها همچنان دلهره و هراس دارند.

مقامات تهران به این امر واقف بوده و در حال تطبیق دادن قوانین خود با قواعد مرسوم بین‌المللی هستند. همچنان در معرفی جذابیت‌های سرمایه‌گذاری در اقتصاد خود در بخش‌ها و مناطق مختلف تلاش زیادی صورت می‌گیرد.

در این اواخر همچنین عامل دونالد ترامپ نیز وجود دارد. یک تاجر غربی حتی قبل از وضع تحریم‌های جدید واشنگتن (علیرغم سمبلیک بودن آنها) بر علیه ایران گفت: «نسبت به نوع موضع‌گیری دولت جدید آمریکا و ترامپ نسبت به ایران تردید وجود دارد.»  این نظر وجود دارد که به احتمال زیاد گفتگوهای جدیدی بین تهران و واشنگتن صورت خواهد گرفت، اما ایرانیان به حد کافی تجربه داشته و می‌توانند تشخیص دهند که در آستانه دسترسی به موافقت‌نامه‌ مفید برای هر دو طرف قرار دارند.

 

مناطق اقتصادی ایران

در ایران هفت منطقه اقتصادی وجود دارد. اولویت جغرافیایی جزیره قشم آن را گره‌گاه اصلی تجارت بین ایران با کشورهای حوزه خلیج فارس و اروپا تبدیل کرده است. دولت ایران انتظار دارد که منطقه آزاد قشم به مرکز اقتصادی بزرگی تبدیل شود که شامل تولید صنعتی، فناوری‌های انفورماتیک و موسسات مالی و بانکی می‌گردد.

جزیره قشم در چند کیلومتری سواحل جنوبی ایران و در روبروی بندر عباس و بندر کمیر واقع شده است. طول جزیره 135 کیلومتر بوده و بزرگترین جزیره در خلیج فارس می‌باشد. دارای منطقه آزاد به مساحت 300 کیلومتر مربع است. منطقه آزاد تجاری قشم موفق شد تا سرمایه‌گذاران 10 کشور را جذب کند. در این علاقمندان سرمایه‌گذاران روسی، فرانسوی، چینی،‌ بریتانیایی و ژاپنی مشاهده می‌شوند.

 

رشد اقتصاد ایران طی سال گذشته

منتقدین دولت روحانی رئیس جمهور ایران مدعی هستند که ایران نتوانست سودی از بابت موافقت‌نامه هسته‌ای کسب کند. به نظر آنها، لغو تحریم‌ها منجر به سود اقتصادی، بخصوص از نظر بهبود بخشیدن به سطح زندگی مردم عادی نشد.

پاسخ به سوال آنها این است که چنین وضعیتی عادی و قابل انتظار است، زیرا برای احساس کردن تاثیر این دستاوردها به زمان قابل توجهی نیاز است. این موافقت‌نامه از یک سال پیش لازم‌الاجرا شده است. طی یک سال گذشته اقتصاد ایران به نحو بسیار چشمگیری پیشرفت کرده و به نظر برخی از اقتصاد‌دانان مهمترین توسعه ژئوپولیتیکی کشور است. طی سال 1394 هجری (21 مارس 2015 تا 19 مارس 2016) و قبل از لغو تحریم‌ها، نرخ رشد اقتصادی کشور بالغ بر 5/0 درصد بود. از سوی دیگر، طی شش ماه اول سال کنونی ایرانی و تا 20 سپتامبر 2016، نرخ رشد کشور بالغ بر 4/7 درصد (4/5 درصد طی بهار و 2/9 درصد طی تابستان) بوده است. بخش عمده این رشد نتیجه ادامه صادرات مواد خام از ایران بوده است، با توجه به اینکه نرخ رشد بخش نفت کشور معادل 3/61 درصد (4/55 درصد در فصل اول و 2/67 درصد در فصل دوم سال) بوده است.

با این حال، بر اساس ارزیابی صندوق بین‌المللی پول، رشد تولید ناخالص ملی ایران طی سال 2016 معادل 4 درصد بوده و برای سال 2017 نرخ رشد تا شش درصد پیش‌ّبینی می‌شود.

بر اساس ارزیابی روزنامه فاینانشال تایمز لندن، در واقع پس از یک سال پر از هرج و مرج در خاورمیانه، ایران تنها کشوری در منطقه بود که سال 2016 را با قدرت اقتصادی و سیاسی بیشتری به پایان رساند. این نظر وجود دارد که ایران به یک قدرت منطقه‌ای موثر تبدیل می‌شود.

رقیب اصلی ایران یعنی عربستان سعودی از استراتژی خود به منظور وادار کردن سایر کشورهای نفت‌خیز به کاهش تولید خود منصرف شد و قول داد تا به منظور تثبیت قیمت نفت، راسا میزان تولید روزانه خود را به میزان 486 هزار بشکه کاهش دهد. اصلاحات اقتصادی در این پادشاهی پیشرفت نداشته و سطح زندگی شهروندان در حال سقوط است.

ایران دوباره به کشوری بسیار مهم در سازمان اوپک تبدیل شد. بیژن زنگنه وزیر نفت ایران اعلام داشت که سطح تولید روزانه نفت ایران 9/3 میلیون بشکه خواهد بود که کمی کمتر از سطح تولید قبل از تحریم‌های سال 2012 یعنی 4 میلیون بشکه در روز است.

در جریان نشست نوامبر گذشته‌ اوپک ایران توانست سهمیه‌ تولیدی را کسب کند که می‌تواند سطح کنونی تولید این کشور را تضمین کند. ایران به قدرت مرکزی در این سازمان تبدیل شد.

تولید نفت در حال حاضر روزانه به میزان 600 هزار بشکه بیش از اوایل سال 2016 است. در صورتی که برای مدت طولانی قیمت نفت کم باشد، ایران با توجه به ذخایر عظیم نفت و گاز خود (بر اساس تخمین بریتیش پترولیوم،157 میلیارد بشکه نفت و 24 هزار میلیارد مترمکعب گاز طبیعی) موقعیت خوبی داشته و این ذخایر با هزینه بسیار کمی قابل بهره‌برداری است.

به نظر کارشناسان، ایران قادر است با سرعت و نسبتا ساده میزان تولید خود را به میزان یک میلیون بشکه در روز افزایش دهد، بخصوص با توجه به اینکه از سال 2016 در این شرکت‌های روسی و نیز گروه هلندی-بریتانیایی شل فعالیت دارند. طی دهه 1970 و قبل از انقلاب اسلامی، ایران روزانه حدود شش میلیون بشکه نفت تولید می‌کرد. اکنون درآمد‌‌‌های نفتی برای ایجاد ساختارهای اصلی جامعه که طی دو دهه انزوا محدود شده بود،‌ ضروری است. تولید نفت ساده‌ترین راه تامین بودجه لازم برای این منظور است.

به نظر کارشناسان، علیرغم مشکل‌های موجود، مسیر تغییرات بدون اشتباه است.

منبع: http://www.dobrevesti.rs


١٢:١١ - پنج شنبه ١٢ اسفند ١٣٩٥    /    شماره : ٤٤٢٩٦١    /    تعداد نمایش : ٨٠خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران