Fmenu Not Found
گالری تصاویر
پیوندهای مهم
اخبار > دیدار هیات مجلس شورای اسلامی با اعضای کمیسون‌های مختلف پارلمانی مونته‌نگرو


  چاپ        ارسال به دوست

دیدار هیات مجلس شورای اسلامی با اعضای کمیسون‌های مختلف پارلمانی مونته‌نگرو

هیات گروه دوستی مجلس شورای اسلامی ایران و پارلمان مونته‌نگرو در ادامه دیدار رسمی خود از این کشور با روسا و اعضای کمیسیون‌های مختلف پارلمان مونته‌نگرو دیدار و گفتگو کردند.

در این جلسات جناب آقای ملاعبداللهی سفیر آکردیته جمهوری اسلامی ایران در مونته‌‌نگرو نیز حضور داشت.

اولین دیدار اعضای این گروه با کمیسیون کشاورزی و محیط زیست بود. آقای پتار ایوانوویچ رئیس این کمیسیون ضمن خیرمقدم گویی به میهمانان ایرانی توضیحاتی در مورد نحوه فعالیت کمیسیون خود و نیز توانایی‌‌های مونته‌نگرو در زمینه کشاورزی ارائه داد.

او همچنین تاکید کرد، مونته‌نگرو اولین کشور اکولوژیک جهان می‌باشد که توجه خاصی را به حفظ محیط زیست معطوف کرده است.

وی در این دیدار خواستار شد تا دو دولت و دو پارلمان راهکارهای مناسب برای توسعه هر چه بیشتر روابط و همکاری‌های دوجانبه در زمینه‌های سیاسی، تجاری، فرهنگی و گردشگری ارائه دهند.

به گفته وی، مونته‌نگرو می‌تواند بخش قابل توجهی از نیازهای خود به محصولات کشاورزی را از ایران تامین کند و آماده است تا فراورده‌های دامی و کشاورزی خود را به بازار ایران ارائه دهد. در عین حال مونته‌نگرو آمادگی پذیرش سرمایه‌گذاران ایران در بخش کشاورزی و دامپروری را دارد.

خانم سلحشوری نیز طی این دیدار به ظرفیت‌های کشورمان در زمینه کشاورزی اشاره کرد و آمادگی ایران برای صادرات فراورده‌های خود به مونته‌نگرو را اعلام داشت.

وی سپس به مدیریت آب و محیط زیست که از اولویت‌های جمهوری اسلامی ایران است اشاره نمود و گفت، تبادل تجربیات در این خصوص می تواند کمکهای فراوانی به هر دو کشور کند.

هیات مجلس شورای اسلامی ایران سپس با اعضای کمیسیون اقتصاد، دارایی و بودجه پارلمان مونته‌نگرو به ریاست جناب آقای پره‌دراگ سکولیچ دیدار نمود.

در این ملاقات توضیحاتی از سوی میزبان در مورد نحوه تدوین بودجه مونته‌نگرو و شیوه نظارت پارلمانی بر هزینه کردن بودجه ارائه شد.

خانم سلحشوری نیز بطور جامعه رویه تدوین لایجه بودجه و تصویب آن و همچنین مکانیسم‌های نظارتی مجلس شورای اسلامی ایران ارائه داد.

هیات مجلس شورای اسلامی در ادامه با اعضای کمیسیون آموزش، علوم، فرهنگ و ورزش پارلمان مونته‌نگرو ملاقات کرد.

آقای رادوله نوویچ رئیس این کمیسیون ضمن خوشامدگویی به میهمانان ایران توضیحاتی در مورد نحوه عملکرد کمیسیون، قوانین تحت بررسی در زمینه اصلاح نظام آموزشی ابتدایی و متوسطه مونته‌‌نگرو و نیز رویه نظارتی این کمیسیون ارائه داد.

وی با تاکید بر غنای فرهنگی ایران علاقمندی کشورش به افزایش سطح مبادلات فرهنگی بین دو کشور را ابراز داشت.

به گفته نوویچ، یکی از بهترین راههای تحقق این امر امضای موافقت‌نامه‌های همکاری‌های فرهنگی و آموزشی بین دو کشور می‌باشد.

در اين دیدار، خانم سلحشوری رئيس هيأت ايرانی نیز توضیحاتی در مورد روند طرح و ارائه لوايح در مجلس شوراي اسلامی تا زمان تصويب و تاييد نهايی شورای نگهبان ارائه داد.

در ادامه اين جلسه مباحث متعددی از سوی دو طرف در خصوص لزوم اصلاح سيستم های آموزشی دو كشور و اقداماتی كه در هر دو كشور تاكنون در اين زمينه انجام شده مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت.

هیات مجلس شورای اسلامی روز جمعه همچنین با اعضای کمیسیون روابط بین‌المللی و امور مهاجرین پارلمان مونته‌نگرو دیدار و گفتگو نمود.

آقای آندریا نیکولیچ رئیس این کمیسیون حضور همتایان ایرانی خود در مونته‌نگرو را گرامی داشت و تاکید کرد، ملاقات و گفتگوهای هیات‌های دو کشور در سطوح مختلف پارلمانی و دولتی بهترین راه شناخت و آشنایی با مواضع یکدیگر می‌باشد.

وی همچنین از نقش تاثیرگذار جناب آقای ملاعبداللهی سفیر آکردیته کشورمان در مونته‌نگرو برای برگزاری نشست‌های مشترک و مذاکرات میان مقامات دو کشور تقدیر و قدردانی کرد و این تلاش‌ها را عامل بسیار مثبتی در بهبود و پیشرفت روزافزون روابط دوجانبه توصیف کرد.

او در عین حال از موضع جمهوری اسلامی ایران در قبال کشورش و این واقعیت که جمهوری اسلامی ایران جزو اولین کشورهایی بوده که استقلال مونته‌نگرو را به رسمیت شناخته است، تشکر کرد.

رئیس کمیسیون امور بین‌الملل پارلمان مونته‌نگرو به راههای تسهیل مراودات بین دو کشور اشاره کرد و یادآور شد، مونته‌نگرو سال گذشته تسهیلاتی در زمینه صدور روادید گروهی به گردشگران ایرانی اجرا نمود و اکنون طرفین در حال بررسی رویه لغو روادید برای سفر شهروندان دو کشور هستند. او تاکید کرد که با افزایش میزان گردشگری بالتبع حجم مبادلات تجاری دو کشور به میزان قابل توجهی افزایش خواهد یافت.

سفیر کشورمان نیز در این دیدار ضمن قدردانی از همکاری‌های صمیمانه مسئولین و دولت مونته‌نگرو بر ضرورت راه اندازی و توسعه همکاری‌های بانکی بین دو کشور تاکید کرد.

خانم  سلحشوری نیز در تایید سخنان رئیس کمیسیون روابط بین الملل و امور مهاجرین مونته‌نگرو در خصوص ضرورت برگزاری نشست‌ها و گفتگوهای مشترک میان گروه‌های دوستی و کمیسیون‌های مجالس دو کشور، از آقای نیکولیچ و اعضای کمیسیون مربوطه دعوت نمود تا سفری برای دیدار و گفتگو با کمیسیون‌های مجلس شورای اسلامی داشته باشند.
١٣:٤٩ - چهارشنبه ١٧ آبان ١٣٩٦    /    شماره : ٤٨٤٩٦٢    /    تعداد نمایش : ٢٦٤خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران