Fmenu Not Found
گالری تصاویر
پیوندهای مهم
اخبار > بیانیه مطبوعاتی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بلگراد


  چاپ        ارسال به دوست

بیانیه مطبوعاتی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بلگراد

بسمه تعالی

سفارت جمهوری اسلامی ایران در بلگراد اخبار منتشر شده مبنی بر بدرفتاری پلیس صربستان، بازداشت و اهانت به هموطنان ایرانی را تکذیب کرده و برای تنویر افکار عمومی موارد ذیل را به اطلاع می‌رساند:

فضای مثبت و دوستانه روابط جمهوری اسلامی ایران وصربستان منجر به اعلام لغو روادید ورود دارندگان گذرنامه‌های عادی دو کشور شد و متاثر از این اتفاق طی ماههای اخیر تعداد قابل توجهی از هموطنان عزیزمان بدون هیچ مشکلی به صربستان سفر کرده و از رفتار خوب پلیس و احترام شایسته مردم صربستان نسبت به خود رضایت کامل داشتنه‌اند

بخش کنسولی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بلگراد نیز از اولین روز ورود هموطنان به صربستان تلاش کرده با حداکثر ظرفیت در خدمت هم‌میهنان گرامی باشد و در این مدت با حضور در فرودگاه، ارائه خدمات کنسولی و معاضدت حقوقی گره‌گشای بسیاری از مشکلات هموطنان بوده است.

متاسفانه در کنار ورود گردشگران و تجار ایرانی به صربستان، باندهای جعل گذرنامه و روادید و باندهای قاچاق انسان، طی این مدت تلاش نموده‌اند تا از این کشور به عنوان مسیری برای عبور غیرقانونی اتباع ایرانی به اتحادیه اروپا استفاده کنند. سفارت جمهوری اسلامی ایران برای کاهش مشکلات ناشی از ورود این دسته از هموطنان، مبادرت به صدور توصیه‌های مسافرتی نموده و تا این زمان،‌ افراد و گروههایی که توصیه‌های سفارت را مد نظر داشتند، بدون هیچ مشکلی وارد صربستان شده‌اند.

در مدت یاد شده تعداد زیادی از هم‌وطنان که فریب باندهای مذکور را خورده‌اند و با پرداخت هزینه‌های گزاف گذرنامه یا روادید جعلی برخی از کشورهای اروپایی را دریافت کرده‌اند، تلاش کردند به صربستان وارد شوند که در بدو ورود جعلی بودن اوراق و اسناد همراه آنها از سوی پلیس صربستان مشخص شد و اجازه ورود به آنها داده نشد. پلیس این تعداد از هم‌وطنان را با اولین پرواز به مبدا اولیه خود بازگردانده است.

پلیس صربستان آن دسته از هم‌میهنانی که تلاش دارند بدون مدارک لازم وارد صربستان شوند به طور معمول به یکی از سالن‌های ترانزیت فرودگاه هدایت می‌کند تا با اولین پرواز به مبدا اولیه باز گردانده شوند. این افراد علاوه بر امکانات اولیه از تسهیلاتی مانند دسترسی به اینترنت و تماس دائم با سفارت برخوردارند و کنسول سفارت با حضور در محل با آنها ملاقات و گفت‌وگو می‌کند.

برخی از هموطنان که با پرداخت هزینه‌های گزاف اخذ گذرنامه و روادید جعلی موفق نمی‌شوند به کشور صربستان وارد شوند در واکنش، پلیس فرودگاه را به بدرفتاری با خود متهم می‌کنند.

سفارت جمهوری اسلامی ایران ضمن تکذیب مجدد اخبار منتشر شده، از رسانه‌های کشور انتظار دارد در موارد مشابه، ملاحظات ملی کشور را مد نظر داشته و قبل از انتشار، از صحت اخبار دریافتی اطمینان حاصل نموده و سپس مبادرت به درج آن نمایند.

لازم به ذکر است، سفارت جمهوری اسلامی ایران به حیث وظیفه ذاتی خود، ضمن ارائه مساعدت‌ها و مشورت‌های لازم برای حل و فصل مشکلاتی که برای برخی از هموطنان به دلایل فوق‌الذکر بوجود آمده، در تماس مستمر با مقامات وزارت امور خارجه و پلیس صربستان، تلاش نموده حداکثر مساعدت را برای مسافران کشورمان ارائه نماید که همواره شاهد همکاری مثبت مقامات این کشور بوده است.


١٨:٣٦ - دوشنبه ٢٠ آذر ١٣٩٦    /    شماره : ٤٩٠٤٩٤    /    تعداد نمایش : ٤٧٠خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران