Fmenu Not Found
گالری تصاویر
پیوندهای مهم
اخبار > دیدار سفیر جمهوری اسلامی ایران با اعضای گروه دوستی پارلمانی ‌مونته‌نگرو و ایران


  چاپ        ارسال به دوست

دیدار سفیر جمهوری اسلامی ایران با اعضای گروه دوستی پارلمانی ‌مونته‌نگرو و ایران

جناب آقای حسین ملاعبداللهی سفیر جمهوری اسلامی ایران روز جمعه در بلگراد با اعضای گروه دوستی پارلمانی مونته‌نگرو و ایران دیدار و در مورد توسعه هر چه بیشتر روابط دوجانبه و تحرک بخشیدن به همکاری‌ها در تمامی زمینه‌های مورد علاقه دو کشور در حوزه‌های دوجانبه،‌ منطقه‌ای و بین‌المللی گفتگو کرد.

در جریان این نشست دوستانه که در محل اقامتگاه سفیر کشورمان در بلگراد برگزار شد، مسائل مربوط به روابط دو کشور و همکاری‌های منطقه‌ای و بین المللی بین تهران و پودگوریتسا مورد بررسی و رایزنی قرار داد.

سفیر کشورمان در این نشست با اشاره به وجود اراده مثبت رهبران دو کشور به توسعه همکاری‌ها، فضای حاکم بر روابط سیاسی فیمابین را دوستانه و آرام توصیف کرد و بر لزوم تلاش مشترک به منظور توسعه هر چه بیشتر روابط و تحرک بخشیدن به همکاری ها در کلیه زمینه ها تاکید کرد.

وی با توجه به گفتگوهای اخیر خود با رئیس پارلمان مونته‌نگرو افزود: در این دیدار پیرامون لزوم گسترش همکاری های پارلمانی بین دو کشور اتفاق نظر وجود داشت و نشست مشترک امروز با حضور اعضای گروه دوستی پارلمانی مونته نگرو و جمهوری اسلامی ایران در فاصله کوتاهی بعد از دیدار یاد شده، نشان روشنی از جدیت و علاقه دو کشور برای تحرک بخشیدن به همکاری‌های پارلمانی بین تهران و پودگوریتسا است.

سفیر ایران افزود: در آینده نزدیک اعضای گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و مونته‌نگرو به پودگوریتسا سفر خواهند کرد تا در خصوص راه های بسط همکاری‌ها بین مجالس دو کشور تبادل نظر کنند.

آقای ملاعبداللهی با توجه به حضور رئیس کمیسیون روابط بین‌الملل پارلمان مونته نگرو در جمع اعضای گروه دوستی پارلمانی از او برای سفر به ایران دعوت کرد که مورد قبول و استقبال قرار گرفت.

وی با اشاره به سفر‌های برنامه‌ریزی شده سیاسی و پارلمانی بین دو کشور، مبادله هیات‌های سیاسی، پارلمانی و اقتصادی بین تهران - پودگوریتسا در سطوح مختلف را مفید و لازمه تحرک بخشیدن به روابط دانست.

سفیر کشورمان لغو روادید برای اتباع جمهوری اسلامی ایران را تسهیل‌کننده مراودات مردمی، همکاری‌های فرهنگی، گردشگری و اقتصادی بین دو کشور توصیف کرد و اظهار امیدواری کرد با توجه به مذاکرات اخیر بین مقامات دو کشور، دولت مونته نگرو نسبت به لغو روادید برای اتباع کشورمان در آینده نزدیک اقدام کند.

اعضای گروه دوستی پارلمانی مونته‌نگرو و ایران نیز ضمن تشکر از ابتکار سفیر کشورمان در دعوت از آنان برای سفر به بلگراد و برگزاری نشست دوستانه، تبادل هیات‌های پارلمانی بین تهران- پودگوریتسا را برای عملی کردن این نوع همکاری ضروری خواندند.

رئیس کمیسیون روابط بین‌الملل مجلس مونته نگرو که در این نشست حضور داشت ضمن یاد آوری اقدام جمهوری اسلامی ایران در شناسائی استقلال مونته‌نگرو در فاصله کوتاهی بعد از اعلام استقلال این کشور افزود: ملت و دولت مونته‌نگرو هرگز این اقدام دوستانه و مهم جمهوری اسلامی ایران را در مقطع حساس و تاریخی کشورشان فراموش نمی‌کنند و همواره قدردان این اقدام ارزشمند تهران هستند.

اعضای گروه دوستی پارلمانی مونته‌نگرو و ایران، آمادگی خود را برای هرگونه همکاری در زمینه توسعه و تقویت مناسبات بین دو کشور اعلام واظهار داشتند که سفر آتی گروه دوستی پارلمانی ایران و مونته‌نگرو به پودگوریتسا، سر آغاز همکاری‌های جدی تر دو کشور در حوزه‌های پارلمانی و سیاسی خواهد بود.

آنان همچنین با بر شمردن ظرفیت‌های عظیم اقتصادی، سیاسی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و نقش موثر و قدرتمند منطقه‌ای کشورمان خواستار بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و تجربه‌های علمی، آموزشی، فرهنگی و اقتصادی جمهوری اسلامی ایران شدند و پیشرفت‌های اقتصادی کشورمان را به رغم اعمال تحریم‌های ظالمانه ستودند.

بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده، هیات مذکور از مرکز تجاری جمهوری اسلامی ایران و رایزنی فرهنگی کشورمان در بلگراد بازدید به عمل آوردند و با مسئولین دو مرکز یاد شده در خصوص راه‌های همکاری‌های تجاری و فرهنگی بین دو کشور تبادل نظر کردند.


٢٣:٤٥ - شنبه ٢٢ مهر ١٣٩٦    /    شماره : ٤٧٩٦٧١    /    تعداد نمایش : ٦٦خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران